Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Browar Zamkowy Cieszyn na Szlaku Zabytków Techniki

mat. prasowe
Jeden z najstarszych działających browarów w Polsce trafił na listę obiektów Szlaku Zabytków Techniki w województwie śląskim. Browar Zamkowy Cieszyn wzbogaci ofertę popularnego szlaku turystyczno-kulturalnego, skupiającego kompleksy stanowiące industrialne dziedzictwo regionu.

Szlak Zabytków Techniki utworzony przez samorząd województwa śląskiego, od 10 lat gromadzi obiekty reprezentujące tradycje górnicze, hutnicze, energetykę, kolejnictwo, łączność, włókiennictwo, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. W tym roku do listy 36 przemysłowych kompleksów turystycznego szlaku samochodowego dołączył także Browar Zamkowy w Cieszynie, który od 170 lat realizuje nie tylko piwowarską, ale również kulturową misję w regionie. Obok niego na zaszczytnej liście pojawiła się także kopalnia Polska w Świętochłowicach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach, Familoki – zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, Muzeum Śląskie oraz Walcownia cynku w Katowicach. Wśród zabytków muzeum znajduje się również znane w całej Europie Muzeum Browaru w Żywcu.

Browar Zamkowy w Cieszynie to perła piwowarskiego dziedzictwa. Jest znany ze stosowania tradycyjnej i obecnie rzadkiej już metody fermentacji w otwartych kadziach. Do dziś w procesie produkcji wykorzystuje unikatowe maszyny z przełomu wieku. Browar Zamkowy poza codziennym warzeniem piwa jest również dostępny dla zafascynowanych browarnictwem turystów. Zwiedzający mogą poznać historię browaru oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat produkcji tego cenionego trunku. Browar Zamkowy Cieszyn jest także organizatorem lubianego zarówno przez piwowarów, jak i turystów festiwalu piwa „Bracka Jesień”.

Zdecydowaliśmy się na umieszczenie Browaru Zamkowego Cieszyn na liście Szlaku Zabytków Techniki przede wszystkich ze względu na to, jak dużą wagę przykłada się w nim do tradycji. Blisko dwa stulecia nieprzerwanego funkcjonowania zasługują na wyróżnienie. To historyczne miejsce z prawdziwym potencjałem, które oddaje kwintesencję pracy miejscowych piwowarów i aktywnie edukuje kolejne pokolenia sympatyków piwa. Browar w Cieszynie jest jednym z najbardziej tradycyjnych, a jednocześnie nadal produkujących obiektów szlaku. Zachowując swoje starodawne metody i narzędzia (takie jak korytko Granta, czy młynek do słodu ciemnego), dziś może poszczycić się oryginalnością, jakiej brakuje nawet najbardziej zaawansowanym technologicznie warzelniom – wyjaśnia dr Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Browar Zamkowy Cieszyn otwarty jest dla zwiedzających w każdy weekend. Wizyty z przewodnikiem odbywają się w piątki o godz. 18:00 oraz w soboty o godz. 13:00 i 15:00. Więcej informacji na temat browaru znajduje się na stronie internetowej: www.browarcieszyn.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto