Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Astrolab w Czernicy - tu poznacie ciekawe kosmiczne zjawiska i zobaczycie 900 gwiazd na suficie! ZDJĘCIA I WIDEO

Szymon Kamczyk, Arkadiusz Biernat
Z zaciekawieniem co jakiś czas patrzą Państwo w niebo? Jeżeli tak, to koniecznie musicie odwiedzić w niedalekiej Czernicy (tuż obok Zameczku) w powiecie rybnickim profesjonalne obserwatorium astronomiczne. Wchodząc do środka na pozór niewielkiego budynku Kosmos mamy na wyciągnięcie ręki. W Astrolabie dowiemy się, co to jest Wszechświat, jak działa oraz zobaczymy niezwykłe zjawiska astronomiczne. Tutaj kosmos jest na wyciągnięcie ręki!

Astrolab w Czernicy - tu poznacie ciekawe kosmiczne zjawiska i zobaczycie 900 gwiazd na suficie! ZDJĘCIA I WIDEO


Astrohunters opowiadają o swoim Astrolabie - WIDEO A.BIERNAT, S.KAMCZYK

Za powstaniem obserwatorium stoją mieszkańcy powiatu wodzisławskiego: Dawid Barteczko i Michał Witek tworzący grupę Astrohunters. Nie tylko wnikliwie obserwują niebo, ale także swoją pasją próbują zarazić innych. Astrolab to wielozadaniowe obserwatorium astronomiczne, w skład którego wchodzą: laboratorium badawcze, stacja meteorologiczna, radiostacja satelitarna, rejestrator meteorów, pracownia astrofotograficzna, sala multimedialna pełniąca funkcję planetarium. Przy udziale środków unijnych powstawał 13 miesięcy.

- Obiekt oddaliśmy do użytku w październiku. Czas pracy wyniósł 8874 godziny. To nie tylko roboty budowlane, ale także wymyślanie nowych technologii, zaprojektowanie ich, a później zrealizowanie. Nie wzorowaliśmy się na innych takich miejscach. Wiele naszych atrakcji jest oryginalnych, których nigdzie indziej nie spotkamy - mówią Dawid Barteczko i Michał Witek.

Astrolab to siedziba Astrohunters, miejsce pracy, ale także wyjątkowa atrakcja w regionie, którą może odwiedzić każdy z nas.

- Prezentujemy, czym jest Wszechświat i jakie ciekawe zjawiska można nad naszymi głowami zaobserwować. Tłumaczymy i pokazujemy jak działa obserwatorium astronomiczne, w jaki sposób pracujemy na specjalistycznym sprzęcie, na jakich zasadach działa teleskop astronomiczny i jak się go obsługuje - opowiada Michał Witek.

A wszystko za pomocą niezwykle ciekawych prezentacji multimedialnych, oryginalnego sprzętu, czy nawet za pomocą... sufitu. Ten w Atrolabie jest wyjątkowy i prawdopodobnie jedyny taki w Polsce. Przedstawia 28 konstelacji, które w pogodne dni możemy nocą zaobserwować na niebie.

- Planetarium w Astrolabie zostało wykonane w technologii światłowodowej. Do tego celu wykorzystaliśmy 2 km światłowodu. Na 30 m2 z dokładnością odwzorowaliśmy każdą gwiazdę. To jest około 900 gwiazd. Naszym gościom pokazujemy, jakie jest niebo, ale w sposób unikatowy. Każdą konstelację możemy włączyć z osobna. Zazwyczaj zaczynamy od Wielkiego Wozu, który jest częścią Wielkiej Niedźwiedzicy, bo ten jest najbardziej rozpoznawalny przez większość osób - tłumaczy Dawid Barteczko.

Kosmos dla każdego

Dzięki temu nauka orientacji na niebie może odbywać się niezależnie od pogody i warunków panujących na zewnątrz. Bardzo podoba się to zwłaszcza dzieciom, które w czasie zajęć mogą rozłożyć się na miękkich i wygodnych pufach. Pasjonaci przekonują, że każdy może odkrywać Kosmos.

- Czasem wystarczy zwykła lornetka. Za jej pomocą możemy obserwować Księżyc, Wenus, czy Jowisza - słyszymy. W niedalekiej przyszłości Astrolab zyska jeszcze jedną wyjątkową atrakcję - symulator wahadłowca.

Prace nad nim już trwają.

- Nie odwzorujemy go w skali 1:1, ale będzie bardzo podobny. Panele z 2 tys. elementów elektronicznych, a także ekrany zamiast okien, z których zobaczymy moment startu, a później to, co widzą astronauci w kosmosie. To będzie robić wrażenie. I tak dla przykładu, zamknięta grupa w wahadłowcu będzie miała za zadanie usunąć symulowaną awarię sprzętu, za pomocą otrzymywanych przez radio komunikatów. Dzięki temu za pomocą sekwencji przycisków będzie mogła zażegnać kryzys - słyszymy w Astrolabie.

Szykuje się widowisko

Ale obserwatorium astronomiczne to nie tylko atrakcja dla mieszkańców. To również miejsce pracy naszych rozmówców.

- Zbieramy dane i je przetwarzamy. Obserwujemy ciekawe obiekty i zjawiska na naszym niebie. Monitorujemy aktywność słoneczną, fotografujemy mgławice i konstelacje. Obserwujemy przeloty komet, asteroid, satelitów, czy deszcze meteorów. Przed naszym budynkiem znajdują się stanowiska obserwacyjne przygotowane do podłączenia teleskopów. Obecnie czekamy na bardzo imponujące wydarzenie, jakim będzie koniec życia gwiazdy Betelgezy. Cały astronomiczny świat na to czeka. To czerwony nadolbrzym widoczny gołym okiem wieczorem na zimowym niebie. To gwiazda u schyłku swojego życia. Jest szansa, że za naszego życia zaobserwujemy jej koniec, czyli olbrzymią eksplozję. Wówczas widać ją będzie na niebie za dnia, a nocą może być jaśniejsza od pełni Księżyca. Takie zjawisko może się utrzymywać przez kilka tygodni, a nawet miesięcy - zaznacza Michał Witek.

Dzięki specjalnej 5 metrowej antenie Astrohuntersi mogą odbierać sygnał z przelatujących na naszym niebie satelitów , który później komputery zamieniają na obraz, tym samym pokazując jak wygląda Polska, Europa z wysokości 800 km wraz z pokrywą chmur. Takie rzeczy można robić w niewielkiej Czernicy, a nie tylko w, niedostępnych dla zwykłego obywatela, laboratoriach.

Rozmowa z NASA

Ale to nie wszystko. W przyszłości pasjonaci z regionu zamierzają ubiegać się o specjalną licencję, która umożliwi im kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i przebywającymi tam astronautami.

- NASA stworzyła taki program przeznaczony m.in. dla szkół. Ale trzeba poczekać trochę w kolejce. Dzięki temu możliwy będzie kilkuminutowy kontakt i rozmowa z astronautami. To kontrolowana rozmowa, ale niezwykle ciekawa. Na pewno jeżeli to się uda, to będziemy chcieli zaprosić na to wydarzenie mieszkańców z całego regionu - podkreśla Michał Witek.

Astrohuntersi już dziś zapraszają do Astrolabu.
- Zapraszamy wszystkich. Nie tylko grupy zorganizowane, ale też całe rodziny. U nas można doświadczyć Kosmosu. Wejścia są biletowane, a na spotkania można się umawiać poprzez naszą stronę internetową www.astrohunters.pl - kończą pasjonaci.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Miss Studniówki 2018. Najładniejsze dziewczyny z woj. śląskiego [ZDJĘCIA]

Ranking Liceów i Techników 2018 woj. śląskiego PERSPEKTYWY

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Nowe radiowozy śląskiej policji: BMW 330i, Ford Ranger... [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto