Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

800 lat Raciborza coraz bliżej. Data na budynku magistratu

Aleksander Król
W 2008 roku świętowaliśmy 900 lat grodu Racibórz bo pierwsza pisemna informacja o Raciborzu pojawiła się na kartach Kroniki Galla Anonima, w związku ze zdobyciem naszego grodu przez rycerzy Bolesława Krzywoustego w 1108 roku. Tymczasem zbliża się kolejna wielka rocznica - 800 lat nadania praw miejskich, a o zdarzeniu tym przypomina olbrzymie sgraffito z datą 1217 autorstwa Mariana Zawisły na budynku magistratu przy ulicy Batorego, a dokładnie nad wejściem do Straży Miejskiej.

800 lat Raciborza coraz bliżej. Data na budynku magistratu

Niewiele jednak brakowało, a na jubileusz musielibyśmy jeszcze poczekać i to wiele lat. Bo sporo zamieszania było z datą, którą zamalowywano i to parokrotnie.

Stachow przypomniał o święcie prezydentowi

- Pamiętam, jak zamiast 1217 była tam data 1212 - mówi artysta-fotografik Bolesław Stachow, który o zbliżającym się jubileuszu przypomniał prezydentowi Mirosławowi Lenkowi. - Prezydent dziękował za przypomnienie i obiecał, że powoła zespół ludzi, który zajmie się przygotowaniem do jubileuszu. Będziemy świętować! - zapowiada Bolesław Stachow.

Z Marianem Zawisłą nikt nie konsultował poprawki

Czy na pewno jest co świętować? Data nadania praw miejskich Raciborzowi budziła w przeszłości kontrowersje. - Wcześniej wyskrobany był tam tylko wiek XIII, bo historycy spierali się o dokładną datę nadania praw miejskich Raciborzowi - wspomina Marian Zawisła, autor wielkiej naściennej pracy, wykonanej w technice “importowanej” ze słonecznych Włoch.

- Polegała ona na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku i zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich - mówi Zawisła. Dodaje, że nie konsultowano z nim żadnych przeróbek. - Dopisano tam datę, bo któryś z historyków dotarł do źródła - dodaje Zawisła.

Markowiak kazał przemalować datę

Jak się okazuje “postarzeć” Racibórz postanowił ówczesny prezydent Raciborza Andrzej Markowiak. - Przyznaję, jestem głównym sprawcą całej tej sytuacji - śmieje się Markowiak. - Tam była data 1299, a kazałem przemienić ją na 1217, bo doszliśmy wówczas do tego, że nasze miasto jest o wiele starsze. Co prawda w 1299 roku za przykładem rajców świdnickich książe raciborski nadał Raciborzowi prawa miejskie na podstawie prawa magdeburskiego, ale jak się okazało już w 1217 roku miasto zostało założone na prawach flamandzkich - mówi Andrzej Markowiak, dodając, że owym Flamandom dużo zawdzięczamy - byli genialnymi inżynierami (red. jeśli legendarny tunel pod Odrą naprawdę istniał to z pewnością zbudowali go słynący z takich konstrukcji Flamandowie).

Historyk Kincel doradzał prezydentowi

- Nie ukrywam, że kazałem tę datę zmienić, bo jestem dumny, że Racibórz to tak stare miasto. Prawa miejskie dostało w podobnym okresie, jak Wrocław, czy Złotoryja - mówi Markowiak.

Kto podszepnął ówczesnemu prezydentowi o Flamandach? - Moim mentorem, jeśli chodzi o historię Raciborza i Górnego Śląska był świętej pamięci Ryszard Kincel, dyrektor biblioteki w Raciborzu, badacz dziejów Śląska - dodaje Andrzej Markowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto