Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 rzeczy, które trzeba zrobić przed rozmową kwalifikacyjną

Anna Bartosiewicz
Russell_Clark /Pixabay.com
Rozmowa kwalifikacyjna często jest źródłem stresu, zwłaszcza gdy pokładamy w niej duże nadzieje. Podpowiadamy, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, żeby zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Wiele osób przechodzi wstępny etap selekcji, ale nie otrzymuje propozycji zatrudnienia. Zwłaszcza, że zainteresowanie najlepszymi wakatami często przerasta najśmielsze oczekiwania pracodawców. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i pokonać konkurencję. Jeżeli nie poświęcisz czasu na przemyślenie swoich wypowiedzi, jedno zaskakujące pytanie może sprawić, że stracisz swoją szansę na wymarzoną posadę.

1. Poznaj przyszłego pracodawcę
Przygotowywania do rozmowy kwalifikacyjnej warto zacząć od sprawdzenia, kim jest potencjalny pracodawca. W tym celu wystarczy posłużyć się wyszukiwarką Google. Jeżeli nie potrafisz udzielić odpowiedzi na pytanie „Czym zajmuje się nasza firma?”, możesz znacznie stracić w oczach rekrutera.

Sprawdź najlepsze oferty pracy

- Przede wszystkim należy zgromadzić jak najwięcej informacji o firmie, w której chciałoby się pracować. Podstawą jest znajomość oferowanych przez nią usług, produktów lub klientów. To pozwoli rekruterowi sprawdzić, czy kandydat orientuje się w charakterystyce przedsiębiorstwa i czy zna jego podstawową działalność. Pomocne w tej kwestii będą: strona internetowa firmy oraz kanały w social mediach – mówi Bogumiła Siwiec, manager w firmie rekrutacyjnej Michael Page.

Z pewnością nie zaszkodzi także zapoznać się z opiniami internautów na temat pracodawcy. Niekiedy potrafią one skutecznie zrazić do aplikowania na dane stanowisko.

2. Upewnij się, że znasz branżę, w której chcesz pracować
Równie ważna co znajomość firmy jest znajomość interesującej cię branży. Jeżeli brakuje ci doświadczenia w danym obszarze, prędzej czy później wyjdzie to na jaw. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które na bieżąco śledzą trendy panujące na rynku i są aktywne zawodowo.

- Powinniśmy skupić się na ogólnej charakterystyce sektora oraz organizacjach będących bezpośrednią konkurencją dla firmy. Zdobyte informacje pokażą nasze przygotowanie do spotkania i wiedzę merytoryczną, a także pozwolą zaproponować nowe rozwiązania dla potencjalnego pracodawcy. Ponadto, warto sprawdzić profile osób, z którymi się spotykamy oraz tych, które pracują lub pracowały na danym stanowisku – podkreśla Iwo Paliszewski, CEE Marketing & Employer Branding Manager w firmie rekrutacyjnej Antal.

3. Pamiętaj, na jakie stanowisko aplikujesz
Niektórzy kandydaci odpowiadają na wiele ofert o pracę. Problem zaczyna się w momencie, kiedy dzwoni rekruter, a oni nie pamiętają, którego wakatu dotyczy rozmowa. Koniecznie ustal to, zanim umówisz się na spotkanie i pojedziesz na rozmowę kwalifikacyjną. Możesz sprawdzić w trakcie konwersacji, czego dotyczyła oferta lub zapytać o to wprost.

4. Zweryfikuj atrakcyjność oferty
Upewnij się, czy opis stanowiska podany w ogłoszeniu jest zbieżny z tym, co przedstawiono ci telefonicznie lub mailowo. Jeżeli oferta nie zawierała pewnych istotnych dla ciebie informacji, możesz dopytać o nie przed spotkaniem twarzą w twarz. Pozwoli ci to uniknąć rozczarowania i sprawdzić, czy dane stanowisko naprawdę odpowiada twoim oczekiwaniom. Przede wszystkim jednak – będzie stanowiło ułatwienie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Poznaj najlepsze oferty pracy

- Kolejny etap przygotowań powinien uwzględnić dokładną analizę oferty pracy oraz wymagań stawianych przez pracodawcę. Dzięki temu, kandydatowi będzie łatwiej przewidzieć pytania oraz zastanowić się nad odpowiedziami – uważa Bogumiła Siwiec.

5. Zastanów się, o co zapytać pracodawcę
Rekruterzy dobrze odbierają zainteresowanie kandydata konkretnym stanowiskiem, dlatego przemyśl to, jakie informacje chcesz doprecyzować podczas spotkania.

- Na rozmowę kwalifikacyjną warto przyjść z listą pytań do rekrutera – zarówno tych dotyczących warunków zatrudnienia i stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja, jak i tych związanych z działalnością firmy. Pytając się np. o to, jak będzie wyglądać ścieżka rozwoju w przedsiębiorstwie, pokaże się rozmówcy, że naszym długoterminowym celem jest rozwój zawodowy. Z kolei pytania o sposoby mierzenia wyników pracy, czy z jakimi trudnościami trzeba będzie się zmierzyć na danym stanowisku, zwiększą wiarygodność kandydata oraz pokażą, że jest się ambitną osobą – przekonuje Bogumiła Siwiec.

6. Przejrzyj historię swojego zatrudnienia
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie zaszkodzi poruszyć kwestii doświadczenia, aby uzasadnić wybór swojej osoby. Zastanów się, które doświadczenie procentuje na twoją korzyść. Przypomnij sobie wymogi wobec kandydata oraz zastanów się, gdzie zakres twoich obowiązków był zbieżny z tym, czego oczekuje pracodawca. Możesz opowiedzieć o tym, czym zajmowałeś się u poprzedniego pracodawcy i wskazać na swoje mocne strony. Jeżeli przemyślisz te kwestie przed rozmową o pracę, będzie ci łatwiej przekonać rekrutera, że powinien wybrać właśnie ciebie.

– Dobrze przygotowany kandydat powinien również perfekcyjnie znać swoje CV i być w stanie przytoczyć przykład największego osiągnięcia oraz wyzwania lub porażki w ramach posiadanego doświadczenia zawodowego – zaznacza Iwo Paliszewski.

7. Naszykuj referencje i portfolio
Na rozmowę o pracę warto zabrać pisemne referencje. Jeżeli nie dysponujesz rekomendacjami na piśmie, wydrukuj je w dobrej jakości, najlepiej w kolorze, a następnie umieść w teczce bądź skoroszycie z koszulkami. Osoby, które wykonują wolne zawody, np. dziennikarze, fotografowie czy projektanci, mogą także pochwalić się swoim portfolio. Korzystając z nowych technologii, warto pokazać je na tablecie lub laptopie. Pamiętaj, aby posprzątać wcześniej pulpit i usunąć mało profesjonalne zdjęcia w tle czy na wygaszaczu ekranu.

Zobacz najlepsze oferty pracy

- W przypadku stanowisk opierających się na pracy projektowej, z pewnością adekwatnym wsparciem aplikacji będzie profesjonalne portfolio, które uwiarygodni nasze doświadczenie zawodowe – mówi Iwo Paliszewski.

8. Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jeżeli nie chcesz, aby rekruter cię zaskoczył, poszukaj w internecie przykładów pytań, jakie padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Znajdziesz je w wielu serwisach z ogłoszeniami o pracę, np. na Gratka.pl. Pamiętaj jednak, aby nie uczyć się na pamięć odpowiedzi z internetu. Bądź sobą i staraj się zwiększyć swoją wiarygodność w oczach pracodawcy.

- Dużym wyzwaniem podczas rozmów kwalifikacyjnych są mniej lub bardziej typowe pytania ze strony osoby rekrutującej. Trzy najbardziej klasyczne to te dotyczące: mocnych i słabych stron kandydata, pytanie o motywację oraz o wizję swojej kariery zawodowej – wskazuje Iwo Paliszewski.

Jednym z ważniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej jest to dotyczące zarobków. O ile pracodawcy niechętnie mówią przed spotkaniem o warunkach finansowych, o tyle warto przemyśleć kwestie swojego wynagrodzenia i zorientować się, ile można zarobić na danym stanowisku. Poszukaj danych w internecie i zasięgnij informacji wśród znajomych lub w mediach społecznościowych. Przygotuj się na pytanie o oczekiwania finansowe tak, aby móc podać niewielkie widełki cenowe i kwoty brutto, np. 7600 – 7800 zł brutto.

9. Zrób autoprezentację
Nie wszyscy lubią o sobie opowiadać. Nawet dla świetnego programisty problemem może być udzielenie dłuższej odpowiedzi na zadane pytanie. Jeżeli jesteś osobą nieśmiałą lub odczuwasz tremę przed rozmową kwalifikacyjną, zrób coś, żeby zwiększyć swoją pewność siebie.

Czy znasz te oferty pracy

- Po zgromadzeniu niezbędnych informacji, dużym ułatwieniem będzie przygotowanie autoprezentacji i wygłoszenie jej przed znajomym lub członkiem rodziny. W ten sposób nie tylko uda się zyskać większą pewność siebie, ale też sprawdzić, czy przedstawiane argumenty są przekonujące, a wypowiedź – spójna i klarowna – tłumaczy Bogumiła Siwiec.

10. Poćwicz przed lustrem
Możesz też stanąć przed lustrem i odpowiedzieć na głos kilka pytań lub nagrać się na dyktafon i posłuchać, w jaki sposób się wysławiasz. Próba generalna przed rozmową o pracę niektórym osobom pomaga zwiększyć pewność siebie i daje poczucie lepszego przygotowania.

11. Zjedz coś przed rozmową kwalifikacyjną
Naukowcy udowodnili, że poziom stresu rośnie wraz z głodem. Dlatego pamiętaj, żeby znaleźć czas na posiłek przed rozmową kwalifikacyjną, zwłaszcza jeżeli ma się ona odbyć w porze lunchu. Jeżeli spotkasz się z rekruterem o pustym żołądku, będzie ci trudniej utrzymać koncentrację i poradzić sobie z trudnymi emocjami. Nie zalecamy jednak objadania się bezpośrednio przed spotkaniem, ponieważ może to wywołać senność.

12. Ubierz się schludnie i profesjonalnie
Oprócz przygotowania merytorycznego, bardzo ważny jest ubiór. Nie musisz zakładać białej koszuli, ale zadbaj o profesjonalny wizerunek. Dobierz stonowane kolory garderoby i uprasuj przed wyjściem z domu ubrania. Dobre wrażenie robią szarości, granaty oraz czerń. Nie zakładaj krzykliwych ozdób, długich kolczyków, ani innych elementów, które mogą odciągać uwagę rekrutera. Biżuteria nie jest zakazana, ale powinno się stosować ją z umiarem. Drobny łańcuszek czy broszka pasująca do żakietu to dużo lepsze rozwiązanie niż ciężkie, kolorowe korale.

13. Nie zapomnij o detalach
Często nie zwracamy uwagi na drobiazgi, które składają się na nasz wizerunek. Zadbane paznokcie, wypastowane buty czy torebka pasująca do stroju to równie ważne elementy co odzież. Zatroszcz się więc o galanterię w stylu biurowym, a jeżeli zajdzie taka potrzeba – udaj się przed rozmową kwalifikacyjną do manikiurzystki lub fryzjera.

14. Poćwicz postawę
Popracuj również nad postawą, którą przyjmujesz podczas przywitania i rozmowy. Przykładowo, osoby, które się garbią, nie tylko sprawiają wrażenie mniej pewnych siebie, ale również – tak się czują. Jeżeli wiesz, że masz skłonność do nerwowych tików, np. skubania skórek, popracuj nad opanowaniem rąk. Postaraj się też rozluźnić przed wyjściem z domu. Możesz nawet wykonać kila ćwiczeń relaksacyjnych.

15. Przyjdź na miejsce spotkania przed czasem
Nawet, jeżeli przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, stres związany z podróżą może sprawić, że podczas spotkania będziesz odczuwać zdenerwowanie. Dlatego sprawdź, jak dojechać na miejsce oraz ileczasu to zajmie. Zaplanuj podróż tak, aby bez pośpiechu znaleźć wskazany adres. Weź poprawkę na korki i czynniki niezależne od ciebie. Lepiej poczekać chwilę na miejscu niż wpaść na rozmowę kwalifikacyjną z zadyszką.

Pamiętaj, że przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej nie jest gwarantem sukcesu. Zdarza się tak, że mimo najszczerszych chęci pracodawca ma ograniczoną liczbę wakatów i nie może zaproponować pracy wszystkim kandydatom – nawet tym, którzy posiadają odpowiednie kompetencje. Dlatego nigdy nie traktuj rozmowy kwalifikacyjnej w kategorii porażki, a raczej staraj się uczyć na błędach i wyciągać wnioski na przyszłość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto