Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie uzdrowiskiem? Czy do małej wsi pod Raciborzem będą przyjeżdżać kuracjusze?

Aleksander Król
Hubert Meyer z Jastrzębia liczy na uzdrowisko. Do Zdroju przyjeżdżała cała Polska
Hubert Meyer z Jastrzębia liczy na uzdrowisko. Do Zdroju przyjeżdżała cała Polska A. Król/arc
Czy Jastrzębie ma szansę stać się uzdrowiskiem? Tak, ale nie to z szybami kopalń i wielkimi blokowiskami, do którego dawniej przyjeżdżali kuracjusze z całej Polski, a maleńka wieś Jastrzębie, która leży pod Raciborzem (gmina Rudnik).

O taki status dla miejscowości liczącej 110 mieszkańców postanowili walczyć nowi właściciele znajdującego się tu pałacyku z XIX wieku, w którym po wojnie mieściło się sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę.

- Remontujemy zabytek, ale nie chcemy żeby powstał tu jakiś dom przyjęć, których jest pełno. Bardziej przydałoby się tu sanatorium, a jeszcze bardziej uzdrowisko. W okolicy są złoża torfu i borowiny, którą wykorzystuje się do leczniczych kąpieli. Zleciliśmy badania warunków klimatyczno-geograficznych dla Jastrzębia pod kontem właściwości leczniczych i wstępne analizy wyszły dobrze - mówi Piotr Masny z firmy ATS Personal, która reprezentuje inwestora.

Doktor Leszek Ośródka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB w Katowicach, który wykonywał badania, potwierdza te rewelacje. - Tak zwany mikroklimat tego miejsca odpowiada mikroklimatom uzdrowisk. Powiem więcej, w Polsce jest ich 60, z czego 30 badał nasz instytut. Jastrzębie pod Raciborzem ze względu na swoje właściwości jest w czołówce - mówi Ośródka. - Zaznaczam jednak, że są to wstępne analizy, w oparciu m.in. o pomiary stacji meteo w Raciborzu i badaliśmy tylko jeden aspekt - klimat. By powstało uzdrowisko muszą być spełnione jeszcze inne warunki. Powinny występować jakieś kopaliny, woda mineralna - mówi. Zdaniem doktora temat jest wart rozpatrzenia, bo Jastrzębie pod Raciborzem obecnie ma większe szanse być uzdrowiskiem niż Jastrzębie-Zdrój.

- Tam nie wykonywaliśmy tego rodzaju badań. Ale podejrzewam, że hałas i zanieczyszczenie powietrza wykluczają przywrócenie miastu tego statusu - dodaje. Tymczasem w malowniczej wsi pod Raciborzem kibicują właścicielom pałacyku w walce o uzdrowisko. - Mamy dobry klimat, nikt nie choruje tu na płuca - mówi Hubert Meyer, sołtys Jastrzębia. Teraz ruch należy do urzędników, których właściciele pałacu poprosili o odpowiedni zapis w planie zagospodarowania przestrzennego, by nikt nie postawił tu fabryki. - To możemy zrobić, bo i tak przygotowujemy nowy plan - mówi Alojzy Pieruszka, wójt Rudnika. To urzędnicy będą musieli wystąpić do ministerstwa zdrowia o nadanie statusu uzdrowiska.
Kopalnie nie przeszkadzają
Rozmowa z Marcinem Boratynem, szefem Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju

Czy słyszał pan o pomyśle stworzenia uzdrowiska we wsi pod Raciborzem, która nazywa się Jastrzębie? Z taką nazwą mogą skorzystać z Waszych tradycji…
Nie wiem, czym się kierują, ale jeden szpital, gdzie dawniej leczono choroby płuc, nie wystarczy, by utworzyć uzdrowisko. Potrzebne są kąpiele, kuracje, okłady, woda, jakaś infrastruktura. Trzeba spełnić szereg warunków.

W Jastrzębiu-Zdroju wciąż odżywają nadzieje, o przywróceniu temu miejscu statusu uzdrowiska…
W zeszłym roku zdecydowano o budowie w Parku Zdrojowym fontanny solankowej. To pierwszy krok do przywrócenia miastu statusu uzdrowiska.

A co z zanieczyszczeniem, kopalniami?
Działalność górnicza w niczym nie przeszkadza. W czeskiej Karwinie wciąż działa uzdrowisko, a kopalnie też tam są. Zresztą obydwa uzdrowiska - czeskie i jastrzębskie były zawsze bardzo podobne.

Szybki rozwój

Po odkryciu solanki jodowo-bromowej w 1859 r. nastąpił rozwój Jastrzębia.

W 1861 r. Jastrzębie Dolne wykupił hrabia Feliks von Königsdorff i rozpoczął budowę obiektów leczniczych. Wzniesiono pierwsze urządzenia kąpielowe oraz m.in. Kasyno Zdrojowe i Łazienki. Uzdrowisko rozwinął kolejny właściciel - Mikołaj Witczak, który nabył Zdrój w 1896 r. Uzdrowisko zaczęło podupadać po odkryciu złóż węgla. W 1994 r. zakłady uzdrowiskowe zlikwidowano, a w 2007 r. miasto utraciło status uzdrowiska.


*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto